Recenzja książki „Drobne prace renowacyjne. Techniki i porady” B. Lunardi, M. Bergamini

W ramach zdobywania pierwszej dawki wiedzy z zakresu renowacji mebli, zakupiłam m.in. książkę „Drobne prace renowacyjne. Techniki i porady” autorstwa Bianki Lunardi i Micola Bergamini wydanej przez Wydawnictwo Arkady. Kupowałam ją online i nigdzie w sieci nie mogłam znaleźć recenzji, porządnego opisu zawartości czy chociażby spisu treści, które mogłybyby pomóc mi ocenić, czy książka spełni moje wymagania. Kupiłam więc w ciemno, a brak recenzji online niniejszym nadrabiam 🙂

Drobne prace renowacyjne

Moja ocena: 3,8 / 5

Książka liczy 95 stron i jest bogato ilustrowana. Tematyką obejmuje sześć różnych typów przedmiotów, które można poddawać renowacji:

  1. przedmioty drewniane
  2. przedmioty złocone
  3. ramy do obrazów
  4. grafiki
  5. przedmioty żeliwne i żelazne
  6. przedmioty z gipsu

Każdy rozdział liczy 15-20 stron i rozpoczyna się od zaprezentowania najważniejszych technik i narzędzi renowacji. Następnie zaprezentowane są renowacje krok po kroku dla 4-6 różnych przedmiotów, każdy z zupełnie innymi uszkodzeniami. Zaprezentowane są przy tym zdjęcia kolejnych etapów naprawy, co pozwala wyobrazić sobie i lepiej zrozumieć cały proces.

W moim odczuciu opisów jest jednak za mało. Po przeczytaniu tej książki nie wiem czy to, że do danej naprawy użyto takiego a nie innego kleju wynika z faktu, że jest to jedyny istniejący na rynku klej (w co wątpię) czy może wybrano go z pewnych konkretnych powodów. Mając więc do renowacji dokładnie takie przedmioty jak na przykładach w książce, z pewnością można je prawidłowo odnowić. Jeśli jednak ma się do czynienia z innymi przedmiotami, które wymagają podjęcia kilku decyzji – w książce nie ma na nie odpowiedzi.

Z drugiej jednak strony, o ile książka nie wyczerpuje tematu, o tyle pozwala wyobrazić sobie kolejne etapy renowacji i zaznajamia czytelnika z wieloma branżowymi pojęciami, które dotychczas mogły być mu obce. Dzięki temu wchodzi się krok głębiej w tę niezwykłą branżę. Biorąc przy tym pod uwagę cenę tej pozycji – warto umieścić ją w swojej biblioteczce, o ile tylko staną koło niej inne lektury z tego obszaru.

Katalogowa cena książki „Drobne prace renowacyjne” to 29,90 zł, przy czym udało mi się zakupić ją online za 19,59 zł (+ wysyłka 2,99 zł) w księgarni internetowej czytam.pl – link tu. Wysyłka była bardzo szybka – zamówienie złożyłam w niedzielę, a w czwartek rano książka była już w moich rękach 🙂 Polecam więc tę księgarnię z czystym sumieniem!

Drobne prace renowacyjne. Wyd. Arkady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *